Ako zvládnuť letné horúčavy?

Zvieratá znášajú letné horúčavy oveľa horšie než ľudia. Horúčava u nich spôsobuje malátnosť, oslabuje ich imunitu a v krajných prípadoch prehriatia môže byť dokonca ohrozený aj ich život. Je to preto, že nemajú tak dobre vyvinutú termoreguláciu ako my.

 Ako teda psom a mačkám v letných horúčavách čo najviac uľaviť?

1. Dbajte na dostatok tekutín

Dohliadnite, aby zviera malo po celý deň k dispozícii dostatok čerstvej vody. Voda by mala byť vlažná, ale nie vyložene studená. Aby ste psovi zaistili chladnú vodu po celý deň, môžete využiť chladiaci misku.
V horúcich dňoch kŕmte miláčikov skôr mokrým krmivom (konzervy, kapsičky) než suchými granulami.
Všeobecne sa odporúča, že by pes mal vypiť priemerne 50 ml vody na každého pol kila svojej hmotnosti.
U mačiek sa uvádza množstvo 40 ml na každý kilogram jej váhy.

Karlie-Flamingo Chladící miska 16,5cm 820ml

2. Zaistite zvieraťu chladné prostredie

Ak chováte zviera vonku, malo by mať po celý deň možnosť schovať sa do tieňa. Ak máte zviera v byte, zaistite prúdenie vzduchu v miestnosti (otvorením okna, dverí alebo pomocou ventilátora).
Využiť môžete tiež chladiaci podložku, ktorá funguje na báze úplne netoxického vodného gélu. Stačí len podložku položiť na chladnú podlahu.
Existujú tiež chladiace pelechy a bandáže.
Psom i mačkám počas horúcich dní pomôže, ak im vyčešte srsť. Zbaví sa tak ľahšie starej srsti, vďaka čomu sa ochladí. Rozhodne ale psa ani mačku nehoľte - mohlo by dôjsť k spáleniu ich kože!

Chladiaca podložka pre psov a mačky Argi - 40x50 cm

3. Venčenie

Zviera venčete ideálne buď skoro ráno alebo neskôr popoludní, keď teploty klesnú. Psa môžete na prechádzky vybaviť chladiace vestičkou alebo postrojom, prípadne existujú aj chladiaci obojky.
Najmä v meste dávajte pozor na rozpálenej chodníky, ktoré môžu dosahovať teplotu až 40°C! Taká teplota môže zvieraťu spôsobiť bolestivé popáleniny na labkách.

Spálenie ňufáku alebo kože u bezsrstých plemien môžete predísť tak, že je natrite kokosovým olejom. Kokosový olej má vlastnosť chrániť pokožku pred slnkom.
Tiež sa vyvarujte nechávať psa behať vedľa bicykla - mohol by rýchlo skolabovať.

4. Cestovanie

Ak sa psom alebo mačkou cestujete autom, nezabudnite na pravidelné prestávky, aby sa zviera mohlo napiť.
Nikdy zviera nenechávajte samotné v odstavenom aute na parkovisku! V takom aute môže byť už v priebehu niekoľkých minút aj 70 ° C! Takúto teplotu organizmus zvieraťa nezvláne a takéto prípady prehriatiu často končí smrťou.

Ako spoznáte, že je maznáčik prehriaty?

Pes sa ochladzuje tak, že vyplazí jazyk a rýchlo dýcha. Čím dýcha rýchlejšie, tým účinnejšie sa ochladzuje.
Prvotné prehriatiu u psa sa zo začiatku prejavuje nepokojom a nervozitou, neskôr prestane reagovať na vonkajšie podnety (odmieta hru, nereaguje na povely) a je celkovo apatický. Zviera má suché sliznice a horúci ňufák. Jazyk a sliznice sú začervenané.

Veterinára ihneď vyhľadajte v prípade, že je pes malátny, zvýšene sliní či má okolo papule penu, koordinácie pohybu mu robí problémy, zvracia či dokonca stratí vedomie.

U mačiek sa prehriatiu prejavuje veľmi podobne ako u psa. Začína hlasným, ťažkým dýchaním (podobnému tomu psiemu). Mačka je sprvu nervózny, neskôr apatická.

Prvá pomoc pri prehriatí

Pokiaľ u zvieraťa dôjde k prehriatiu, studenou vodou zvieraťu navhčete labky, brucho, vonkajšej strany uší a oblasť pod bradou. Zaistite dostatok tekutín a čerstvého vzduchu. V prípade, že sa stav nezlepší, vyhľadajte veterinára.
Pozor, v prípade prehriatia neponárajte zviera do bazéna alebo vane so studenou vodou - mohlo by dôjsť k šokové reakciu!

 

                              Veríme však, že vaši miláčikovia zvládnu leto bez akýchkoľvek ťažkostí a spoločné chvíle si užijete na maximum.

Produkt nebol hodnotený
Diskusia
Diskusia k článku
Máte otázku? Zaujíma vás konkrétny detail? Opýtajte sa nás.
Položiť otázku
Nová otázka
Vaše meno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zverejnený)
Nadpis:
Text príspevku:
Vaše meno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zverejnený)
Text príspevku: